اصول و مبانی ساخت و ساز ساختمان

شهریور ۹, ۱۴۰۱
0 نظر
نکات بازسازی ملک 

اصول و مبانی ساخت و ساز ساختمان

بازسازی ساختمان کرج
بازسازی ساختمان کرج

 

شناخت اصول ساختمان در ساخت و ساز با موفقیت به پروژه کمک می کند. مراحل مربوط به ساخت و ساز ساختمان در این مقاله توضیح داده شده است.

مراحل اساسی برای شروع یک پروژه ساختمان

وقتی طرحی برای ساخت ساختمان جدید وجود دارد ، داشتن ایده در مورد شروع و پایان پروژه ساختمان بسیار ضروری است. نمودار جریان زیر جریان ساخت و ساز را از ابتدا تا انتهای یک پروژه ساختمان نشان می دهد.

خدمات مرتبط : کابینت آشپزخانه

شکل ۱٫ جریان ساخت و ساز در ساخت و ساز ساختمان

خدمات مرتبط :

 • معماری داخلی
 • بازسازی ساختمان
 • نقشه کشی ساختمان
 • طراحی نمای ساختمان

ممکن است تغییرات مختلفی وجود داشته باشد زیرا هر پروژه منحصر به فرد است و مراحل مختلف طراحی و ساخت را دنبال می کند. به طور کلی ، مراحل اساسی درگیر در یک پروژه ساختمان به طور خلاصه توضیح داده شده است.

۱- برنامه ریزی

برنامه ریزی در ساخت و ساز ساختمان شامل سه مرحله اساسی است:

 • تدوین برنامه ساختمان
 • تجزیه و تحلیل امور مالی
 • انتخاب تیم ساختمانی
  هنگامی که سایتی که پروژه ساختمان در نظر گرفته شده برای ساخت آن انتخاب شده باشد ، تخصص مهندسان و معماران برای توسعه سایت و نقشه ساختمان گرفته می شود. گاهی اوقات ، پس از تهیه طرح ساختمان ، سایت مناسب انتخاب می شود. طرح ساختمان بر اساس نیاز و بودجه مالک تهیه شده است.

پس از اتمام این طرح ، هزینه مالی و کل برآورد می شود. جزئیات طراحی ساختاری ، برآورد مواد تهیه شده اند که به به دست آوردن تخمین هزینه پروژه کمک می کند. هزینه محاسبه شده شامل موارد زیر است:

 1. هزینه مواد
 2. هزینه ساخت
 3. هزینه کار
 4. هزینه متفرقه

براساس هزینه تخمین زده شده ، یا فرآیند مناقصه انجام می شود یا پروژه واگذاری آن به پیمانکار شناخته شده است. پیمانکار و مالک باید با قراردادی که براساس آن پروژه اجرا می شود موافقت کنند. در این قرارداد ، دوره اتمام و راهنماهای لازم ، مواردی برای حذف مطالبات ذکر شده است.

۲- مجوزها و بیمه در ساخت و ساز ساختمان

قبل از شروع ساخت و ساز ، مالک باید اطمینان حاصل کند که یکی از مجوزهای لازم را برای شروع کار احداث کرده است. مجوزها و بیمه ها از منابع مختلف در شهرها و ایالت ها بدست می آید.

یک کار ساختمانی بدون مجوز منجر به تاخیر در پروژه یا تخریب پروژه یا جریمه های کلان می شود. در اختیار داشتن بیمه برای طرفهای مورد نیاز به پس انداز مالک و پیمانکار کمک می کند.

۳- آماده سازی سایت

از اینجا ، روند ساخت و ساز واقعی شروع می شود. براساس سایت و نقشه ساختمان ، حفاری های لازم ، تسطیح و پر کردن می توانند برای تهیه سایت انجام شوند. کاوش های لازم برای آب و برق ، خطوط برق ، آب و فاضلاب ، تأسیسات ذخیره موقت تهیه شده است. بیشتر کارهای مورد نیاز برای راه‌اندازی تاسیسات شهری تهیه شده است. این امر پس از بازرسی از سوی مقامات دولتی انجام می شود.

بازرسی ها در مراحل مختلف بر روی سازه ، کدهای ساختمان ، تاسیسات برق ، HVAC ، کارهای برقی و غیره انجام می شود. پس از اتمام کل پروژه ، یک بازرسی نهایی انجام می شود.

۴- ساخت بنیاد / زیر ساخت

سازه های ساختمان به طور کلی بر پایه های بتونی ساخته می شوند. براساس نوع خاک و سطح آب سطح منطقه ، بنیاد انتخابی می تواند متفاوت باشد. در صورت لزوم ، آزمایش خاک برای بررسی ظرفیت تحمل انجام می شود. پایه های کم عمق برای ساختمان های کم ارتفاع مورد نیاز است. برای ساختمان های مرتفع ، پایه شمع استفاده می شود.

پس از انتخاب فونداسیون ، خاک برای ساختن فونداسیون خاکبرداری می شود. این کار بر اساس طرح پایه انجام می شود. سازه ها در سنگرهای پایه قرار می گیرند و آرماتورها بر اساس طرح جزئیات طراحی پایه در مرحله برنامه ریزی آماده می شوند. کارهای تقویتی که توسط پیمانکار انجام می شود به طور دوره ای توسط مهندس مسئول بررسی می شود.

مخلوط بتونی به نسبت مورد نیاز به قالب سازی ریخته می شود و برای تشکیل فونداسیون آماده درمان می شود.

۵- ساخت سازه

پس از اتمام زیر ساخت ، روبنا ساخته می شود. بطور کلی ، یک ساختار ساختاری ساخته شده است که بعداً با دیواره های سنگ تراشی به پایان می رسد. پنجره ها و درهای بیرونی کافی بر اساس نقشه ساختمان قرار داده شده است. آثار دیگر تحت این بخش عبارتند از:

 1. ساخت سقف یا سایدینگ
 2. نصب گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع
 3. تهیه خط ارتباط برق و آب کافی.
 4. کارهای عایق کاری لازم را برای محافظت در برابر نور فراهم کنید
 5. تهیه عایق کاری دیوارها.
 6. گچ کاری و به پایان رساندن دیوارها و سطوح
 7. کف سازی کار می کند
 8. نقاشی بیرونی و داخلی

۶- لیست پانچ

پس از اتمام پروژه ، پیمانکار کل کار را یک به یک بررسی می کند و یک لیست پانچ می سازد. آن واحدهای ساختاری یا مناطقی که به درستی ساخته نشده اند یا زیر سطح کیفیت قرار دارند در لیست پانچ قرار دارند. این بعدا توسط پیمانکار مسئول اصلاح می شود.

۷- دوره ضمانت

پس از اتمام پروژه و تحویل مالک ، پیمانکار دوره ضمانت را مشخص می کند. در این دوره ، هرگونه نقص در ساختمان ساخته شده باید برطرف شده و توسط پیمانکار مسئول جایگزین شود. گارانتی مواد و لوازم از تولید کنندگان و تأمین کنندگان دریافت می شود.

 

برای ساخت و بازسازی ساختمان خود با ما  گروه بهسازان سیویل تماس بگیرید

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها