شرایط جدید اخذ مجوز بازسازی ساختمان در کرج

مرداد ۱۲, ۱۴۰۱
0 نظر
بازسازی

شرایط جدید اخذ مجوز بازسازی ساختمان در کرج

بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، مجوز و پروانه ساخت ساختمان و مسکن درواقع یک پرونده رسمی از سوی شهرداری است که به کارفرمایان و پیمانکاران اجازه ساخت ساختمان و مسکن و یا بازسازی آن را در چهارچوب قوانین می‌دهد. بدون صدور این مجوز پیمانکاران و کارفرمایان اجازه ساخت و ساز نداشته و هر گونه عملیاتی از این نوع غیرقانونی شمرده می‌شود.

این مجوزها و استانداردهای لازم صرفاً برای رعایت حقوق صاحبین امروزی ساختمان و صاحبین بعدی است.

از اصلی ترین اهداف برای اخذ اینگونه مجوزها این است که تمامی مراحل ساخت به طور دقیق و طبق قوانین و استانداردها پیش رفته تا در نهایت کیفیت لازم برای ساختمان فراهم شود. در این صورت هم ساختمان ایمن تر خواهد بود و هم ایمنی افراد در آن حفظ خواهد شد. از دیگر دلایلی که باعث می‌شود که قبل ساخت یک ساختمان حتماً مجوزهای لازم را دریافت نماییم می‌توان به اخذ وام، تسهیلات و … اشاره کرد.

در چه مواردی مجوز ساخت را باید اخذ کرد؟

برای ساخت و احداث بنایی جدید و یک ساختمان نو قبل از هرچیز باید مجوزهای لازم اخذ شود که شرکت‌های بازسازی ساختمان معتبر

که از ابتدا تا انتهای فرایند اخد مجوز برای کارفرما را به عهده می‌گیرند.

باید دقت کرد که برای تمامی عملیات‌های بازسازی و ساخت و ساز نیاز نیست که حتماً مجوز ساخت از شهرداری اخذ شود. بعضی از بازسازی‌ها مانند تعمیرات و یا جایگزینی و … می‌تواند با صلاحدید کارفرما و پیمانکار با تجربه و حرفه‌ای صورت بگیرند و نیازی به اخذ مجوز ندارند.

بازسازی ساختمان و ساخت مسکن با شرایط جدید اخذ مجوز

اگر عملیات به صورتی باشد که قسمتی به ساختمان اضافه شود و یا تغییراتی کلی و عمده روی ساختمان اعمال شود نیاز است که از شهرداری مجوز دریافت شود.

اصولاً پیمانکاران خود مراحل مربوط به اخذ مجوز و صدور پروانه برای ساختمان و … را انجام داده و هزینه‌ها را طبق قرارداد متحمل می‌شوند.

بعضی از موارد در عملیات ساخت و ساز یا بازسازی ساختمان نیازمند حضور و تایید متخصصین آن زمینه است.

بطور مثال برای ایجاد تغییرات در خطوط گاز و … حتماً باید متخصصینی از سازمان گاز منطقه در محل پروژه حضور داشته باشند و تغییرات را تایید نمایند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هر شهر و منطقه دارای قوانین متفاوتی برای ساخت و ساز بوده و به همین علت باید حتماً به شهرداری مربوطه مراجعه کرده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

انواع مختلف پروانه‌ها و مجوزها برای ساخت و ساز چیست؟

همانطور که گفتیم مجوز ساخت در واقع سندی است که به شما اجازه می‌دهد بتوانید در چهارچوب قانون و استانداردهای بیان شده تغییراتی را در ساختمان خود ایجاد کرده و یا ساختمانی را بسازید و یا بازسازی کنید. بعضی از مواردی که نیاز به اخذ پروانه ساخت دارند عبارتند از تخریب و نوسازی ساختمان،

پروانه برای ساخت ساختمان در باغات و یا اراضی بایر، اضافه نمودن طبقه، ایجاد تغییر در پلان‌ها، توسعه دادن بنا و ….

در انواع مختلف پروانه‌ها و مجوزها برای ساخت و ساز و بازسازی چه اطلاعاتی موجود است؟

مساحت و متراژ زیربنا

تعداد طبقه‌ها

چگونگی اسکلت اصلی ساختمان

مشخصات متقاضی

شماره پلاک ملک که به ثبت رسیده است

نام مهندس مربوطه و مهندس ناظر

تاریخی که پروانه صدور شده است

کروکی زمین مربوطه

مهلتی که برای شروع شدن عملیات داده شده و همچنین مدت اعتبار پروانه

و…

پروانه ساخت چگونه به افراد داده می‌شود؟

در حال حاضر شهرداری به متقاضیانی که برای ساخت و ساز ساختمان مراجعه می‌کنند دفترچه‌هایی می‌دهد که این دفترچه‌ها برای صاحبین ساختمان بوده و در داخل آن پروانه ساخت و ساز، اطلاعات مربوط به روند کار و عدم خلافی و … ثبت شده است و به عنوان شناسنامه ساختمان شناخته می‌شود.

این شناسنامه دارای اطلاعات زیادی راجع به ساختمان بوده که بعضی از این اطلاعات عبارتند از تاریخی که پروانه ساختمان صادر شده است، اطلاعات صاحبین آن، مشخصات مختلف زمین، مکان احداث ساختمان، مهندسین پروژه و مهندس ناظر، تاسیساتی که در ساختمان قابل استفاده بوده، مقدار تراکم ساختمان، تغییراتی که در ساخت و ساختمان انجام شده، چگونگی پارکینگ، گواهی مربوط به عدم خلاف و ….

تشکیل دادن پرونده

اولین مرحله برای دریافت مجوز و پروانه ساخت باید مالک و یا وکیل آن به شهرداری و یا دفتر خدمات الکترونیکی مراجعه کرده و درخواست دریافت مجوز را بدهد. برای آنکه بتوان این درخواست را ثبت نمود حتماً باید مدارکی مانند اصل و کپی سند مالکیت زمین یا بنا، اصل و همچنین کپی کارت شناسایی فرد، برگه‌های تسویه حساب مربوط به عوارض بازسازی ساختمان و نوسازی و … را در اختیار داشت و در صورت لزوم آنها را به سازمان مربوطه برای انجام روند کارها تحویل داد.

دستور برای صدور بازدید

بعد از آنکه درخواست مجوز از سمت مالک بنا ثبت شد مامورین شهرداری مراحل دیگر کار را به عهده می‌گیرند. در این مرحله این مامورین باید به محل پروژه رفته و موارد مختلف مانند مساحت ملک، عرض خیابان و کوچه، بناهای مجاور و دیگر موارد را بررسی نمایند. درواقع این بررسی کمک می‌کند تا تعداد طبقاتی که مالک اجازه دارد به ساختمان اضافه کند یا بسازد مشخص شود. برای مثال می‌توان گفت اگر مساحت یک ساختمان از یک حد مجازی کمتر باشد نمی‌توان به آن مجوز ساخت بیشتر از چهار طبقه را داد.

بررسی نمودن گزارش مامورین فنی

بعضی از شهرهای بزرگ مانند شهر تهران دارای طرح تفصیلی بوده و این به این معناست که قوانین و استانداردهای ساخت و ساز در هر منطقه متفاوت است. این طرح تفصیلی در واقع به کارشناسان کمک می‌کند تا متوجه شوند ملک در کدام یک از طرح‌های شهرداری قرار دارد یا ندارد و با توجه به آن مجوز صادر شود؛ اگر ساخت و ساز با طرح‌های شهرداری تداخل داشته باشد و یا تراکم مورد نظر مناسب نباشد مورد بررسی بیشتری قرار می‌گیرد.

دستور پلان

بعد از آنکه بررسی‌های لازم و دیگر مراحل از طرف کارشناسان به طور کامل طی شد به مالک دستور تهیه نقشه‌های مربوطه ساختمان داده می‌شود که در آن اطلاعاتی که مربوط به ساختمان بعد از تغییر بوده مانند تعداد طبقات و بخش‌های اضافه شده و مساحت و چگونگی آنها و دیگر اطلاعات موجود است.

طراحی پلان و نقشه

این بخش مرحله‌ای است که معمار برای ساختمان نقشه‌های مربوطه را بنا به خواست کارفرما با توجه به قوانین و استانداردها و ضوابط شهرداری طراحی می‌نماید. این مرحله را می‌توان از مهمترین مراحل برای دریافت مجوز ساخت ساختمان و بازسازی دانست؛ چرا که در این نقشه‌ها تمام توانایی بنا و ملک برای ساخت طبقات، پارکینگ و دیگر موارد مشخص می‌شود. بعد از اتمام این مراحل، مراحل دیگری نیز باید طی شوند که عبارتند از پرداخت هزینه‌ها و عوارض مربوط به شهرداری، تهیه مدارک و اسناد به صورت پیش نویس و ….

بازسازی ساختمان و ساخت مسکن با شرایط جدید اخذ مجوز

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها