قوانین و مقررات بازسازی ساختمان در استان البرز کرج

تیر ۲۹, ۱۴۰۱
0 نظر
نکات بازسازی ملک 

قوانین و مقررات بازسازی ساختمان در استان البرز کرج

بازسازی
بازسازی

 

قوانین و مقررات بازسازی ساختمان

مقدمه

قوانین و مقررات بازسازی ساختمان با توجه به افزایش بازسازی ساختمان، امروزه اهمیت زیادی دارند. در دنیای امروز که ساختمان های قدیمی زیادی تخریب شده اند و به آپارتمان و برج های بلند تبدیل می شوند. هنوز هم خانه های قدیمی طرفداران خود را دارند.

یک سری از افراد که ساکن این چنین خانه هایی هستند حاضر به تعویض خانه های خود نیستند. خیلی از افراد هم پس از مدت ها آپارتمان نشینی خسته می شوند و به سراغ خانه های قدیمی خود باز می گردند.

با تمام این تفاسیر، زیبا و راحت بودن خانه های قدیمی در هر صورت این چنین خانه هایی به گذشته تعلق دارند. به احتمال زیاد تأسیسات و بنای خانه فرسوده هستند و یا قابل استفاده نیستند. بنابراین برای استفاده از ساختمان های مذکور می توان از گزینه بازسازی و یا نوسازی این خانه ها استفاده کرد

معانی بازسازی و نوسازی ساختمان

بازسازی یک ساختمان به معنای ایجاد تغییرات و تعمیرات روی ساختمان بدون تخریب کامل آن می باشد. در مقابل نوسازی به معنای تخریب یک ساختمان قدیمی و احداث ساختمانی جدید می باشد که در این فرآیند معمولاً تمامی مشخصات ساختمان از نظر ظاهر و مصالح تغییر می کند.

بازسازی ساختمان قوانین، شرایط و مراحلی دارد که بهتر است قبل از آغاز هر نوع فعالیتی با قوانین مربوطه آشنا شوید. زیرا در صورت عدم آشنایی با قوانین و اصول یک کار احتمال خطا و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب افزایش می یابد. اگر نادانسته و بدون استفاده از قوانین بازسازی اقدام به ایجاد تغییرات کنید ممکن است مجبور به تخریب ساختمان شوید. پس بهتر است که قبل از شروع عملیات و از همان ابتدا به قوانین بازسازی آگاهی کامل داشته باشید.

شایان ذکر است که در بعضی موارد نیاز به اخذ مجوز از شهرداری نمی باشد و مالک می تواند فعالیت خود را بدون مجوز شروع کند.

 

مواردی که نیاز به اخذ مجوز شهرداری ندارند:

 • تعمیر و تعویض کف سازی
 • سیمان کاری و سفید کاری
 • نقاشی ساختمان
 • تعمیر و تعویض نمای ساختمان
 • تغییرات حیاط و محوطه ساختمان
 • احداث استخر یا حوض به شرطی که فضای پارکینگ را اشغال نکند
 • تعمیرات مربوط به بام و شیروانی از قبیل قیرگونی، آسفالت، نصب موزاییک و …
 • تعمیرات سرویس های بهداشتی
 • تعویض درب و پنجره در صورتی که در سیستم فنی و کاربری ساختمان تغییری ایجاد نکند
 • تعمیرات لوله کشی ساختمان
 • نصب کولر و شوفاژ
 • تخلیه و حفر چاه فاضلاب

ولی طبق قوانین شهرداری برای انجام یک سری از عملیات بازسازی خانه و آپارتمان نیاز به اخذ مجوز از شهرداری می باشد. در صورتی که اقدام نشود برای فرد خاطی جریمه هایی در نظر گرفته می شود.

مجوزهای مربوطه توسط شهرداری صادر می شود. مهندس ناظر بایستی بر تمامی اقدامات نظارت کامل داشته باشد و نام ایشان در پروانه ساختمان و مجوز بایستی قید گردد.

 

مواردی که در بازسازی ساختمان نیاز به اخذ مجوز دارد:

 • تخریب دیوارها و تیغه هایی که باربِر هستند و بار ساختمان برآن ها سوار است و تخریب آنها پایداری ساختمان را کاهش می دهد. برای تشخیص دیوارهای حائل باید از یک کارشناس کمک بگیرید.
 • جا به جایی راه پله ها
 • جا به جایی دیوارهای پارکینگ که باعث از بین رفتن فضای پاکینگ شود.
 • جا به جایی بخش هایی ار ساختمان که طبق ضوابط شهرسازی ممنوع است.
 • جا به جایی دیوارهایی از خانه که برای آن نیاز به حذف پارکینگ می باشد.
 • تغییر کاربری ساختمان
 • تخریب ساختمان

مدارک لازم برای اخذ پروانه بازسازی ساختمان:

1 – اصل و کپی سند مالکیت ملک

2 – کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک و یا وکیل قانونی وی به همراه وکالت نامه رسمی

3 – کپی بنچاق ملک و صورت مجلس و نقشه تفکیکی

4 – اصل و کپی قبض های آب، برق، گاز و تلفن

5 – پایان کار یا جواز قبلی در صورت وجود

6 – جوابیه بیمه و آتش نشانی

7 – تکمیل فرم درخواست مجوز بازسازی

8 – اصل و کپی فیش نوسازی

9 – مراحل بازسازی ملک

10 – در صورت قرار گرفتن ساختمان در بافت فرسوده اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی نیز ضروری می باشد.

 

نکاتی برای اخذ مجوز بازسازی ساختمان:

1 –  برای بازسازی ساختمان مشورت کردن با یک مهندس ناظر می تواند کمک مطلوبی باشد. سپس بعد از آن اقدامات لازم برای دریافت مجوز انجام گیرد. مجوز بازسازی باید توسط مهندس ناظر امضا شود.

2 – تهیه نقشه ای از ساختمان مورد نظر و قید تمامی موارد از قبیل مشخصات کامل ساختمان، مصالح، کاربری ساختمان، مشخصات تأسیساتی و خصوصیات ساختاری ساختمان

3 – در نقشه مورد نظر باید شرایط و کلیه جزئیات ساختمان مربوط به هر قسمت مانند بازسازی نمای ساختمان، زیرزمین، اتاق ها ،پلکان ،سقف و … شرح داده شود. در انتهای نقشه قسمت هایی که قابل بازسازی نیستند نیز مشخص گردد.

4 – حضور مهندس ناظر در زمان تخریب ساختمان و استفاده از نظرات فنی و علمی ایشان بسیار الزامی است.

قوانین و مقررات بازسازی مربوط به تغییر کاربری ساختمان:

کاربری ساختمان به نحوه استفاده از ملک یا ساختمان گفته می شود. کاربری ساختمان انواع مختلفی دارد. از جمله کاربری اداری، تجاری، مسکونی، کشاورزی، صنعتی، خدماتی، معدن، ورزشی و فاقد کاربری که می توان در آنها تغییر کاربری ایجاد کرد.

برای هر ساختمان طبق بند 24 ماده 55 قانون شهرداری جواز ساخت صادر می گردد که در آن نوع فعالیت ساختمان مشخص می گردد. در صورت تغییر کاربری باید به شهرداری اطلاع داده شود. هر گونه تغییر کاربری و نوع فعالیت که با جواز ساخت مغایرت داشته باشد، تخلف محسوب می شود. کمیسیون ماده 100 شهرداری مسئول رسیدگی به آن می باشد. که در صورت محرز شدن تخلف، مالک محکوم به پرداخت جریمه و یا تخریب بخش مربوطه و یا هر دو مورد می شود.

که رایج ترین تخلفات تغییر کاربری احداث واحدهای تجاری در مناطق غیر تجاری و استفاده از ساختمان های مسکونی به صورت اداری می باشد.

 

در پایان

قوانین و مقررات بازسازی ساختمان اصول و شرایط خاصی دارد که برای درک بهتر آن مشاوره با یک متخصص و کارشناس این حیطه بسیار امری مهم و ضروری می باشد.

به علاوه از آن جایی که فرآیند بازسازی ساختمان فرآیندی پیچیده و دشوار می باشد می توان از مشاوره ها و شرکت های خدمات ساختمان کمک گرفت که هم درک قوانین را ساده تر می کنند و هم مسیر بازسازی را هموارتر.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها