فرآیند طراحی ساختمان کرج

آذر ۵, ۱۴۰۰
0 نظر
تغییر دکوراسیون کرج

فرآیند طراحی ساختمان کرج

فرآیند طراحی ساختمان کرج / بهسازان سیویل

کلینیک ساختمانی کرج
کلینیک ساختمانی کرج

فرآیند طراحی برای هر پروژه منحصر به فرد است و این مطلب یک راهنمایی عمومی گام به گام برای معرفی فرایند طراحی است.

برخی مراحل بسته به پیچیدگی پروژه متفاوت هستند و برای پروژه های ساده نوسازی و بازسازی ساختمان می توانید از آنها استفاده کنید.

تحقیقات مقدماتی

در اولین مرحله از فرآیند طراحی تحقیقات مقدماتی باید انجام شود. بررسی خانه و شیوه زندگی فعلی برای مشخص کردن مدل کاربری خانه در اولین گام باید صورت گیرد.

طراحی دلخواه خود را مشخص نمایید. پس از آن باید در مورد بودجه اولیه برای شروع کار تصمیم گیری نمایید.

برای هر مرحله از تصمیم گیری با مشاور حرفه ای در زمینه بازسازی ساختمان مشورت نمایید و اجازه دهید راه درست را به شما نشان دهد

و در مرحله بعد باید به انتخاب طراح بپردازید. طراحان اغلب چندین طرح مفهومی را برای برقراری ارتباط تفکرشان آماده می کنند و به شما امکان می دهد تا آنها را در برابر ایده آل خود ارزیابی کنید.

انتخاب طراح

تقریبا می توان گفت مهمترین گام در رسیدن به خانه ایده آل بازسازی شده، انتخاب طراح مناسب برای پروژه تان است و در این مرحله از فرآیند طراحی و باید طراح مناسب را متناسب با نیازهایتان انتخاب کنید.

طراحان در یکی از این دو دسته اصلی قرار میگیرند: معمار یا طراح ساختمان. یک طراح باید مدرک معتبر در زمینه معماری و یا معیارهای معادل آن را داشته باشد، یک دوره آموزش تجربی و یک معاینه عملی انجام داده باشد.

معماران بایستی بیمه های مربوط به حق بیمه حرفه ای را بپردازند و به طور منظم در زمینه کاری خود فعالیت حرفه ای داشته باشند

تا بتوانند مجوز خود را حفظ نمایند. طراح را با توجه به تجربه، مدارک، سابقه کاری و مشاهده آرشیو طراحی های انجام شده انتخاب و استخدام نمایيد و از فعال بودن مجوز طراح اطمینان حاصل نمایید.

ارتباط کاری شما با طراح بسیار مهم است. بیش از حد دخالت کردن شما می تواند توانایی طراح را برای ارائه بهترین راه حل محدود کند.

یک طراح خوب از خانه فضایی کارآمد و واکنش پذیر ایجاد می کند و

هزینه های شما را به حداقل کاهش می دهد و با کمک به کاهش هزینه های ساخت اولیه (از طریق استفاده موثر از فضا و مواد) و

هزینه های انرژی در حال انجام (از طریق آب و هوا طراحی مناسب) باعث یک طراحی خوب می شود و می توان گفت طراحی خوب، سرمایه گذاری هوشمندانه است.

قرارداد طراحی

از طراح بخواهید بودجه اولیه را با توجه به شرایط شما برای شناسایی مشکلات بالقوه، پیشنهاد راهبردها برای مقابله با آنها، بررسی کند.

طراحان عموما در محدوده هزینه های متر مربع کار می کنند. اندازه؛ متغیر اصلی هزینه است اما متغیرهای دیگر شامل پیشگویی (مانند شورای، هزینه های ژئوتکنیک و مهندسین)،

مشکل در محل (به عنوان مثال شیب، دسترسی، خطر آتش سوزی، مواجهه با باد)، سیستم ساخت و ساز استفاده شده،

تعداد و اندازه مناطق مرطوب، لباسشویی و آشپزخانه)، خدمات (هزینه آب، فاضلاب و تامین انرژی)

و دسترسی (مانند ساخت و ساز درایو، فاصله حمل و نقل مواد، زمان سفر برای معاملات) نیز در تعیین هزینه موثرند. یکی از وظایف طراح برآورد هزینه احتمالی پروژه بازسازی ساختمان قدیمی است.

در این مرحله از فرآیند طراحی می بایست قرارداد بسته شود.

اگر پس از بحث در مورد تجزیه فضای طراحی، پیشنهاد هزینه و تحلیل بودجه، با طراح به توافق رسیدید،

می بایست قرارداد ببندید و اعمال هرگونه تغییرات در پروژه، هرچقدر هم جزئی باید توسط هر دو طرف مالک و طراح توافق شده و امضا شده و در قرارداد قید شود.

فرآیند طراحی

از طریق گفتگو با طراح خود، طراحی مفهومی را که با نیازهای شما مناسب است، انتخاب نمایید. سپس این مفهوم به یک طرح اولیه تبدیل می شود.

در این روش می توان بیش از یک مفهوم را توسعه داد، اما هر مفهوم اضافی ممکن است هزینه طراحی را افزایش دهد.

این مرحله مهم، معمولا شامل ترتیب اتاق اولیه، اندازه و جهت باز کردن پنجره، نشان دادن جریان در محیط داخلی، طرح بندی اصلی فضا و انتخاب اولیه سیستم های ساختمانی می باشد.

فرآیند تصمیم گیری برای انتخاب مواد نیز در طول این مرحله  از فرآیند طراحی پیشرفت می کند.

همچنین فهرست دقیق از آنچه نیاز دارید را آماده کرده و در این مرحله به طراح اعلام نمایید تا قبل از امضا قرارداد در مورد آنها بحث و گفتگو نمایید، ت

غییرات اصلاحی احتمالی بر روی آنها اعمال گردیده و هزینه حدودی آن تخمین زده شود. هزینه ساخت و ساز بر اساس نرخ هر متر مربع است،

همانطور که هزینه گرمایش و خنک سازی خانه شما است. هرچه خانه بزرگتر باشد، هزینه آن برای ساخت بیشتر است.

تصویب شورا و صدور گواهینامه ساختمانی

در فرآیند طراحی پس از انتخاب طراح، مطرح کردن طرح ایده آل شما و اعلام بودجه، باید پس از تجزیه و تحلیل و تصویب یک طرح نهایی،

برای گرفتن مجوزهای لازم و گواهینامه ساختمانی از شورا شهر اقدام نمایید.

در نظر داشته باشید تا زمانی که مجوز ساخت از شورا را در دست نداشته باشید نمی توانید برای شروع کار اقدام نمایید؛ در غیر این صورت مشمول جریمه خواهید شد.

طرح نهایی

طراحی و تصمیم گیری نهایی در این مرحله از فرآیند طراحی باید انجام گردد و این تصمیم گیری می تواند در مورد مسائل متعددی چون موارد زیر باشد:

 • طرح طبقه و فرم ساختمان
 • سیستم های ساختمانی
 • نوع پنجره، اندازه و جهت
 • اتمام نمای ساختمان
 • سیستم گرمایش / خنک کننده
 • سیستم های آب، به عنوان مثال مخازن آب باران و بازیافت آب
 • طراحی منظره و محوطه سازی خارجی
 • طراحی داخلی و اتمام کار اموری نظیر روشنایی

طرح نهایی اغلب هنگامی که افزایش بودجه اعمال می شود، رخ می دهد. تغییرات ایجاد شده پس از این مرحله امضا شده است، احتمالا به هزینه های طراحی اضافه خواهد شد.

جزئیات طراحی

در این مرحله از فرآیند طراحی، جزئیات طراحی، بازسازی یا ساخت و ساز، نهایی و مستند سازی می شود. این اسناد معمولا شامل موارد زیر می شوند:

 • نقشه های کاری (جزئیات نحوه ساخت این طرح)
 • مشخصات مواد، استانداردها، فرآورده ها و محصولات مورد استفاده
 • طراحی مهندسی و صدور گواهینامه

مرحله بعدی فرایند تدارکات با سازندگان است که در روند ساخت و ساز انجام می شود.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها