اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در کرج

شهریور ۱۸, ۱۴۰۰
0 نظر
نکات بازسازی ملک 

 

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در کرج

برای انجام اصول نوسازی و بازسازی ساختمان خود ، در اولین اقدام باید نقشه کشی کامل و دقیق ساختمان را تهیه نمایید. در این نقشه باید همه جزئیات ساختمانی را به دقت بررسی کنید.
در این نقشه کشی ، موظف خواهید بود که تمامی شرایط ساختمان و همچنین جزئیات مرتبط با هر قسمت از ساختمان همانند نما ، سقف ، پله ها ‌، زیر زمین ، اتاق ‌های خواب ، پذیرایی ، حال و آشپزخانه را توضیح دهید. پس از آن در آخر نقشه کشی تان ، همه قسمت هایی که دچار عیب می باشند و قابل بازسازی نخواهند بود را تعیین و مشخص نمایید.
امکان دارد که در نوسازی ساختمان تان تغییراتی را در مصالح آن انجام دهید. مصالح و همچنین بنای تازه ای که استفاده می ‌کنید ، به تشخیص مهندسان طراح و دلایل فنی خواهد توانست در زمان ‌های متفاوت دچار تغییر شود.

بازسازی

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان

بررسی قواعد نوسازی و بازسازی ساختمان

برای رعایت اصول نوسازی و بازسازی ساختمان خود ، می بایست به یک سری از اصول ، قواعد و قوانین آشنایی داشته باشید. در ادامه مطلب به بعضی از اصطلاحات رایج در بازسازی خواهیم پرداخت.
در ابتدا می بایست از ساختمان مورد نظر بازدید نموده تا بتوانید تصمیم درستی در خصوص بازسازی آن بگیرید.
هنگام مشاهده ساختمان مورد نظر ، به این پی خواهید برد که چه بخش ‌هایی از آن نیاز به نوسازی و بازسازی دارد.
در این قسمت نقش یک پیمانکار را اجرا خواهید نمود که همه اوامر کارفرما را جهت طراحی اصول داخلی و خارجی بنا اجرا می‌ نمایید.

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در کرج

مراحلی که باید در بازسازی و نوسازی ملک انجام دهید به شرح ذیل می باشد:

1- درک نظر کارفرما و عرضه یک طرح پیشنهادی توسط مهندسین طراح تیم تان برای نوسازی بنایی که به شما سپرده شده است و همچنین بازسازی نمای آن ساختمان ، متناسب با درخواست‌ های کارفرما
2- انتخاب طرح برای بازسازی و انجام هماهنگی‌ های لازمه با کارفرما برای عرضه برنامه های زمان ‌بندی شده توسط پیمانکار به کارفرما و در آخر دریافت نمودن مبلغی به عنوان پیش پرداخت برای آغاز نوسازی

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در کرج

3- اگر نیاز به ایجاد تغییراتی در نمای ساختمان دارید ، می بایست نمای بنا را تخریب نمایید. به علت تخریبی که انجام می دهید ، باید قسمت هایی را که محل رفت و آمد مردم می باشد ، یک حفاظ تهیه کنید تا عابرین پیاده ، ماشین‌ های پارک شده ، کارگران در حال کار و همچنین ماشین‌ های عبوری دچار خسارت و آسیب نشوند.
4- آغاز جمع آوری شیرآلات ، کابینت ، وسایل ساختمان و قطع گاز محل بازسازی از فلکه اصلی توسط کارگران ماهر
5- آغاز تخریب نمودن دیوارها ، کف ساختمان و سرویس ‌های بهداشتی ( اگر در این محل دیوار باربر وجود داشت ، نیاز به پیمانکار و مهندس عمران با تجربه ضروری خواهد بود)
6- عوض نمودن لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی و همچنین برق کشی دوباره متناسب با نقشه جدید
7- اجرای نقشه سیم کشی برق مطابق با نقشه‌ های جدید
8- اجرای سیمان‌ کاری و ایزولاسیون بعد از خشک شدن سیمان ‌کاری سرویس‌ های بهداشتی و آشپزخانه

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در کرج

9- تعویض و نصب درب ، چهارچوب ، کمد دیواری ، پنجره جدید و شیشه پنجره‌ ها
10- اجرای رابیتس ‌بندی ساختمان جهت ایجاد سقف تازه و همچنین گچ کاری یا اجرای کناف
11- اجرا نمودن کف ‌سازی ، کاشی ‌کاری ، سرامیک کاری ، نصب پله و نماسازی بنا
12- انجام نقاشی ساختمان
13- نصب کردن کابینت آشپزخانه و همچنین سقف کاذب دستشویی و حمام
14- نصب نمودن کلید ، پریز و تزئینات نورپردازی ساختمان
15- نصب کاغذ دیواری ، پارکت و سرامیک
16- نصب درب‌های داخلی بنا
17- نصب شیرآلات ، سینک و روشویی

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در کرج

قواعد نوسازی و بازسازی

دلایل نوسازی و بازسازی ساختمان

1- از بین رفتن برخی از قسمت ها و یا تمامی بافت بنا
2- داشتن تمایل به تغییرات و یا بازسازی بنا به علت ایجاد نمودن تنوع در محیط زندگی
3- افزایش مقاومت ساختمان در مقابل حوادث طبیعی و همچنین غیر طبیعی
4- به دلیل تغییر کاربری محیط و یا اقدام به تغییرات دکوراسین داخلی ساختمان
5- بیشتر شدن جمعیت خانواده و نیاز به استفاده بهتر از فضاهای ساختمان
6- مدرن نمودن فضای ساختمان و پیشرفت با تغییرات تکنولوژی

نوسازی

نوسازی ساختمان

تاثیر نوسازی و بازسازی ساختمان در روحیه افراد

ایجاد تغییرات در محیط زندگی و همچنین دکوراسیون ، تاثیر فراوانی در رفتار اشخاص خواهد داشت. اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در فضا و همچنین محیط کار ، موجب افزایش روحیه و داشتن سلامت روانی کارمندان و مشتریان می شود.
پس از گذشت مدت زمانی ، افراد نیاز به این خواهند داشت که در محیط خود تنوعی تازه ایجاد نمایند و با استفاده از این شیوه ، انگیزه بیشتری نسبت به کارهای روزمره در خود ایجاد نمایند. بازسازی و نوسازی بنا با استفاده از روش های مدرن ، احساس رضایتمندی را ایجاد می نماید.
تمامی افراد دوست دارند که ساعاتی را در محیطی بگذرانند که در آن مکان آرامش دریافت خواهند نمود و این محیط را دوست می دارند.
بنابراین هنگام آن رسیده است که فکری در خصوص ساختمان قدیمی خود نموده و با استفاده از نوسازی و همچنین بازسازی بنا ، تنوعی تازه در زندگی خود ایجاد نماییم.

بازسازی و نوسازی

بازسازی ساختمان

شیوه ‌های بازسازی ساختمان

بازسازی و نوسازی ساختمان‌ ها به 2 شیوه انجام خواهد شد ، یکی روش نوسازی ساختمان حفاظتی و نوع دیگر آن نوسازی ساختمان سبکی می باشد. این دو شیوه از نظر هزینه بازسازی ساختمان یکسان خواهند بود. در ادامه با انواع بازسازی ها آشنا خواهید شد.

نوسازی و بازسازی

شیوه ‌های بازسازی ساختمان

روش بازسازی ساختمان حفاظتی

در این روش به بازسازی و حفاظت کلی از بنای شما پرداخته می گردد. روش بازسازی ساختمان حفاظتی تمامی یک ساختمان مورد بازسازی و همچنین حفاظت قرار خواهد گرفت.
در این روش می بایست یک مطالعه دقیق و کامل بر روی همه خصوصیات یک بنا و مصالح آن انجام گردد ، تا بتوان مراحل نوسازی را به طور صحیح انجام داد.

روش بازسازی ساختمان سبکی

این روش از اصول نوسازی و بازسازی ساختمان را به روشی می گویند که بخش های تازه جایگزین بخش ‌های قدیمی خواهد شد. به این صورت که کمترین تغییرات نسبت به طرح اولیه ایجاد می شود.
از این شیوه برای بازسازی بناهای تاریخی نیز استفاده می‌ کنند. به این دلیل که سبک و هارمونی تاریخی بدون کمترین تغییر باقی بماند.
روش بازسازی ساختمان سبکی شباهت فراوانی در بین طرح قدیمی و همچنین طرح جدید وجود دارد.
یکی از شیوه ‌های مهم در نوسازی بنا می ‌توان به بخش طراحی اشاره نمود. موضوعاتی باید در این نوع بازسازی رعایت گردد ، که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در کرج

1- مقاوم سازی و همچنین استحکام بخشیدن به بنا.
2- سوار نمودن المان‌ هایی که جدا شده اند.
3- سفت کاری قسمت ‌هایی از بنا که دچار ترک شده است.
4- نوسازی نمای یک بنا که نیاز به بازسازی دارد.
5- قسمت ‌هایی از بنا که از بین رفته است را به طور کامل نوسازی و بازسازی گردد ، تا به حیات خود ادامه دهد.
6- تغییرات انجام شده در نوع مصالح استفاده شده در بازسازی یا نوسازی ساختمان جدید.

هزینه بازسازی ساختمان

قبل از انجام بازسازی و یا نوسازی ساختمان تان ، می بایست هزینه های آن را برآورد نمایید و پس از آن عملیات را شروع کنید و همچنین باید قوانین بازسازی و نوسازی ساختمان را در نظر داشته باشید تا بتوانید به طور دقیق هزینه بازسازی را محاسبه کنید.
پرداخت دستمزد را می ‌توان به دو نوع انجام داد. روش روزمزد و روش کنترات ، که در ادامه مطلب به توضیح این دو روش خواهیم پرداخت.

روش روزمزد

این شیوه گاها جهت انجام پروژه‌ هایی مورد استفاده قرار می گیرد که متراژ بالایی نداشته باشند. به این دلیل که متراژ پایین است و به صرفه نمی باشد که بر حسب متراژ دست مزد گرفت.

نوسازی

پرداخت روزمزد

روش کنترات

این شیوه سرعت بسیار بالایی در انجام پروژه خواهد داشت و پیمانکار اشتیاق بیشتری جهت انجام این کار دارد تا بتواند زودتر دست مزد خود را دریافت نماید و به پروژه ‌ای دیگری بپردازد.

تغییر کاربری ساختمان

نوع به کارگیری از زمین ، بنا و یا نوع فعالیتی که در یک قطعه زمین یا ساختمان که مالکیت آن به طور موقت و یا دائم بر عهده شما می باشد ، کاربری ساختمان نام دارد که می‌ توان آن را تغییر کاربری داد.
طبق بند 24 از ماده 55 قانون شهرداری ، می بایست برای تمامی بنا‌های موجود در شهر پروانه ساخت صادر گردد.
زمانی که پروانه ساخت صادر خواهد شد ، شهرداری می بایست نوع فعالیت آن ساختمان را در نظر داشته باشد و پس از آن پروانه را صادر نماید و همچنین در صورت تغییر کاربری اطلاع داده شود.

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان در کرج

باید به این نکته توجه داشته باشید که هرگونه تغییر کاربری و یا ایجاد تحول در نوع فعالیت یک بنا که با نوع پروانه ساخت آن مغایرت داشته باشد ، تخلف به حساب می آید.
این مورد که فعالیت ساختمانی با توجه به نوع پروانه ساخت آن دچار تغییر شود ، در واقع به آن تغییر کاربری می گویند.
یکی از موارد مغایرت احداث ساختمان با اصول شهرسازی نیز در واقع همین تغییر کاربری می باشد.
رسیدگی به تخلفات تغییر کاربری در صلاحیت کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری خواهد بود و این سازمان مسئول رسیدگی به این تخلف می باشد.

مجوز نوسازی بنا

تمامی کار‌های اجرایی یک ساختمان باید تحت نظر یک فرد به نام مهندس ناظر که نام او در پروانه ساخت درج گردیده است ، انجام شود و نیاز به مجوز بازسازی خواهد داشت.
همه اشخاصی که قصد نوسازی ساختمان خود را دارند ، امکان ندارد که بدون دریافت پروانه ساخت ، تخریب بنا و تغییر کاربری را انجام دهند.
حضور مهندسین ناظر برای اجرا شدن عملیات تخریب ساختمان امری ضروری می باشد. به این دلیل که نظرات فنی و همچنین علمی مهندسین ناظر برای تخریب و نوسازی یک بنا امری بسیار ضروری است. مهندسین ناظر ساختمانی دید کامل بر تمامی مسائل فنی ، مهندسی و استاندارهایی که جهت تخریب ساختمان لازم است را دارند.

 

بازسازی ساختمان

مهندسین ناظر

نکاتی در خصوص نوسازی و بازسازی ساختمان

در نوسازی ساختمان های فرسوده و قدیمی ، افزایش مقاومت آن در مقابل حوادث مختلف ، بازسازی بخش های فرسوده شده و عملیات زیربنایی اهمیت بسزایی خواهد داشت که باید به آن اهمیت داد.
در همه مراحل نوسازی داخلی ساختمان که جهت زیبا سازی و همچنین کاربردی نمودن فضاها انجام می شود ، می بایست توجه فراوانی داشت.
درصد هزینه ای که برای هر قسمت می بایست در نظر گرفته شود ، از دید هر شخص دارای تفاوت هایی می باشد. به این صورت که بعضی از قسمت های خانه اهمیت بیشتری دارند و برخی کم تر. این موارد شما را سردرگم خواهد کرد.

بازسازی

بازسازی و نوسازی ساختمان

برای این که به چنین مشکلاتی بر نخورید و در ازای هزینه ای که پرداخت می نمایید دچار ضرر و زیان نشوید ، مشاوره گرفتن از اشخاص مرتبط با این کار و همچنین پیمانکاران ، می تواند راهنمایی خوبی برای شما باشد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها