استفاده از فضای پرت منزل

شهریور ۱۳, ۱۴۰۰
0 نظر

معمولا در هر خانه ای گوشه و منطقه ای وجود دارد که کمتر و یا اصلا مورد استفاده قرار نمیگیرد. برای زیبا تر کردن و بزرگترکردن فضا استفاده از فضای پرت منزل و بازسازی ساختمان امری واجب است.

استفاده از فضای پرت منزل

مشکل کمبود جا و فضای ذخیره سازی از نگرانی های همیشگی ساکنین یک خانه به خصوص اجاره نشین هاست. درست است که همه خانه ها چه بزرگ و چه کوچک به مکانی برای نگهداری از وسایل نیاز دارند اما شاید این موضوع در آپارتمان های کوچک از حساسیت بیش تری برخوردار باشد.

با استفاده از چند ایده ساده و کمی خلاقیت می توان استفاده از فضای پرت منزل داشت.

از مکان ها و فضاهای  بی استفاده فضاهایی خاص و متفاوت ساخت که هم زیبایی خاصی به خانه میدهد هم روحیه افراد خانه را بهبود ببخشد و همچنین از کارایی آن استفاده کرد. به خصوص خانه هایی که فضای کمی نسبت به تعداد افراد خانه دارند.

در این مقاله درباره استفاده از فضای پرت منزل  صحبت خواهیم کرد. در قدم اول کافیست که این مکان ها را شناسایی کنید.قدم بعدی اینست که ما بدانیم چه چیزی لازم داریم تا با ترکیب آن با فضاها ی بلا استفاده از آن فرصتی بسازیم برای ایجاد فضای بیشتر یا استفاده کاربردی تر از فضای بلا استفاده.

گوشه ها

معمولا گوشه خانه ها بی استفاده می ماند. با استفاده از المان هایی نظیر مبلمان ال شکل می توان  استفاده از فضای پرت منزل استفاده بهینه کرد.علاوه بر اینکه گوشه ها فضایی دنج هستند در اتاق نشینمن می توان با ترکیبی از چند کتاب و آباژور از آن مکانی آرامش بخش برای مطالعه ساخت.

گوشه خانه بی استفاده

گوشه

زیر شیروانی

آیا تاکنون فکر کرده اید فایده اتاق زیرشیروانی برای شما چیست؟ خوشبختانه افرادی که دارای فضای زیرشیروانی بزرگ هستند می توانند در خانه های خود طراحی واقعا معرکه ای انجام دهند.

فضای اتاق زیر شیروانی

زیر شیروانی

برای شروع بازسازی اتاق زیر شیروانی باید به نکاتی توجه کرد.

ابتدا اینکه فضای زیر شیروانی قابل بازسازی است؟از این فضا چه می خواهید؟اتاق خواب؟یا کاربردی دیگر سپس باید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

پلکان

زیر پلکان ها معمولاچون سقف کوتاهی دارند مورد بی توجهی قرار میگرند.

در بسیاری از خانه ها فضای زیر پله چندان استفاده نمی شود و قابلیت خاصی برای آن تعریف نشده است. ولی اگر شما دارای چنین فضایی در منزل هستید، پس می توانید به روش های متعدد از آن استفاده کنید، مانند: دفترکار،اتاق نشینمن،فضایی برای مطالعه،فضای اضافی برای چینش لباس ها،سرویس بهداشتی یا هر کاربرد دیگری که شما به آن نیاز دارید.

 

استفاده از فضای زیر پله

زیرپله

دیوار ها

دیوارها معمولا در ارتفاعات بالا و نزدیک به سقف آن هم به دلیل دسترسی سخت در اکثر خانه ها خالی می ماند.

از دیوارها می توان استفاده کاربردی بسیاری کرد.نظیر قفسه ها،

آویز ها،..

در ها

درها علاوه بر اینکه اتاق ها را از سالن متماییز میکند میتواند استفاده کاربردی تری نیز داشته باشد به این صورت که از پشت آن بعنوان رخت آویز استفاده کرد.

بهینه کردن فضاهای خالی لوازم

مثلا زمانی که در اتاق خواب فرزندان دو تخت داریم، مشکل اساسی، فاصله بین دو سر تخت است که منجر به اتلاف فضا در گوشه می شود. یکی از راهکارها جایگزینی دو تخت با تخت هایی است که به صورت دو طبقه بر روی هم قرار می گیرند و باهم یک یونیت را می سازند. از ناحیه مشترک بین دو تخت می توان برای نورهای دیوارکوب، فضای ذخیره سازی و یا فضایی برای نمایش استفاده کرد.

دیوار های کج و نامتقارن

اگر در گوشه آشپزخانه، فرورفتگی عمیق و عریضی دارید که کاربرد و استفاده از آن سخت است می‌توانید آن را به یک پنتری (انباری کوچک برای ذخیره مواد غذایی و ظروف مورداستفاده قرار می‌گیرد) تبدیل کنید. این راحت‌ترین راهی است که با کمک آن می‌توانید به این فضای فراموش‌شده ارزش ببخشید. اگر این فضا بسته نباشد رنگ‌های متعددی را به آشپزخانه اضافه می‌کند؛ بنابراین حتماً مطمئن شوید که نورپردازی مناسبی برای روشن و زیباتر شدن به آن افزوده شود.

فضای زیر کابینت ها

استفاده از کابینت های کشویی که با فشار پا باز میشود ایده مناسبی برای استفاده از فضای زیر کابینت و افزایش فضا است.

رادیوتور ها

برخی از افرادی که از شکل و شمایل رادیاتورها خوش شان نمی آید از رو شوفاژی استفاده می کنند. این روشوفاژی ها قسمتی از فضای خانه تان را اشغال می کنند و قسمت رویه آن ها یک فضای بلااستفاده است. اما شما به راحتی می توانید از قسمت رویه این روشوفاژی  ها به عنوان یک میز کنسول استفاده کنید.

پوشاندن رادیاتور با قفسه

رادیاتور

پشت کاناپه

اتاق نشیمن شما اگر مربع شکل باشد و شما دوست داشته باشید که مبلمان را در وسط قرار دهید با یک فضای خالی و بلااستفاده در پشت کاناپه ها مواجه می شود. اما نگران نباشید، می توانید یک میز دقیقا مساوی با طول کاناپه در پشت ان قرار داده و روی آن را با لوازم دکوری پرکنید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها