بازسازی دانشگاه در کرج

شهریور ۹, ۱۴۰۰
0 نظر

بازسازی دانشگاه

نوساری و باسازی دانشگاه

بازسازی دانشگاه

بازسازی دانشگاه چه اهمیتی دارد

دانشگاه ها مهم ترین مراکز آموزشی کشور محسوب می شوند و هرچه برای تعمیر نواقص آن وقت بیشتری گذاشته شود و با تمرکز و دقت بیشتری عملیات بازسازی دانشگاه انجام شود تا چندین سال مشکل اساسی و جدی برای آن جا پیش نمی آید.

نه تنها تمامی دانشگاه ها از اهمیت بسزایی برخوردارند بلکه دانشگاه های دولتی به دلیل مهمان شدن افراد مختلف از شهرها و کشورهای متفاوت، اهمیت دو چندانی دارند پس باید از بهترین امکانات و ظاهر و زیر ساخت برخوردار باشد زیرا پای یک کشور درمیان است و در صورت بروز مشکل جدی ممکن است خطر آفرین باشد و جان دانشجوها را به خطر بیندازد.

در ادامه این مقاله درباره نحوه بازسازی ساختمان و بازسازی قسمت های مختلف دانشگاه نکاتی را بیان می کنیم تا این کار را بدون نقص و ایراد به اتمام برسانید.

نکات بازسازی دانشگاه

اهمیت بازسازی دانشگاه

بازسازی دانشگاه

برای بازسازی دانشگاه اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که دانشکده های مختلف موجود در دانشگاه دارای ساختمان های مختلفی می باشند که هرکدام از آن ها باید جداگانه با دقت بررسی شود.

برای بازسازی ساختمان دانشکده باید به برق کشی، لوله کشی، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، درصورت رفتن برق، وصل شدن برق های اضطراری، عدم مشکلات سقف مانند نم زدگی و یا مشکلاتی مانند بالا زدن چاه فاضلاب و .. که در صورت وجود این موارد باید بخش های دارای نواقص ساختمان را ابتدا تخریب و از نو شروع به ساخت کنید.

به طور معمول اکثر ساختمان های چند طبقه دارای آسانسورهایی با ظرفیت مشخصی هستند، این آسانسورها به دلیل این که مدام از آن ها استفاده می شود باید مرتب چک شوند و در صورت کوچک ترین مشکلی در عملکردشان باید سریعا برای برطرف کردن آن ها اقدام کنید.

همچنین کف دانشکده ها باید از سرامیک ها و سنگ هایی استفاده شود که لغزنده و یا دارای شکستگی نباشند، دیوارها به طور معمول یک رنگ سفید رنگ میزنند.

بازسازی سقف دانشگاه

بازسازی دانشگاه

بازسازی دانشکده های دانشگاه

برخی دانشکده ها یه نکاتی مخصوص خودشان دارند که حتما باید برای بازسازی دانشگاه به آن ها توجه کنید. برای دانشکده هایی که احتمال وقوع خطر در آن بیشتر است مانند دانشکده شیمی که در آن آزمایشگاه های مختلف شیمی، فیزیک، تحقیقات و … وجود دارد، باید تمامی نکات ایمنی داخل آن به طور دقیق رعایت شود.

برای دانشکده تربیت بدنی که دانشجوها به سالن های ورزشی مراجعه می کنند، باید حتما بهترین نوع کفپوش که به طور یکدست روی زمین انداخته شده استفاده شود، کفپوش ها باید از مقاومت و ضخامت حد استاندارد برخوردار باشند تا زود خراب نشوند.

استخر دانشگاه نیز یکی از قسمت هایی از دانشگاه می باشد که در صورت ضعف در عملکرد بازسازی، می تواند خطرات جانی و مالی زیادی برای دانشگاه داشته باشد.

بازسازی سلف دانشگاه

شاید بدون اغراق بتوان گفت یکی از مکان هایی که شلوغ ترین قسمت دانشگاه محسوب می شود، سلف است. سلف به دلیل فضای بزرگ و سر بسته ای که دارد و دانشجویان می توانند زمان بین کلاس ها را در آنجا استراحت کنند و غذا میل کنند به دلیل رفت و آمد مداوم باید سقف آن و استحکام و قدرت ستون ها و دیوار ها با دقت بررسی شود.

قسمت آشپزخانه سلف که برای تهیه غذا دانشجویان فعالیت می کنند، باید نکاتی از قبیل بهداشت کف زمین، دیوارها و … حتما چک و بررسی شود، سنگ ها و سرامیک های به کار برده شده باید ضد رشد میکروب و باکتری شود، قابل شست و شو باشند زیرا مدام باید کف آشپزخانه به دلیل رفت و آمد افراد و قرار گرفتن دیگ های غذا روی آن تمیز و بدون لک و … باشد.

پله های قرار گرفته در قسمت داخل و بیرون سلف باید از ارتفاع استانداردی برخوردار باشند تا دانشجویان به راحتی بتوانند از آن عبور کنند و همچنین برای کارکنان آنجا مشکلاتی نظیر پادرد و کمر درد اتفاق نیفتد.

سلف دانشکاه

بازسازی سلف دانشگاه

بازسازی کتابخانه

یکی دیگر از قسمت های مهم و جذاب دانشگاه کتابخانه می باشد، قیمت کتاب و کاغذ روز به روز گران تر می شود و همین دلیل کافی است که دانشجویان بیش از گذشته به کتابخانه مراجعه کنند.

دانشجویان برای گذراندن درس های یک ترم خود کتاب های مورد نیازشان را از کتاب خانه قرض میگیرند، یا دانشجویان رشته کارشناسی ارشد و دکتری برای خواندن مقالات و پایان نامه های مختلف به کتاب خانه دانشگاه که از همه جا در دسترس تر است مراجعه می کنند، همین دلیل موجب رفت و آمد افراد مختلف به کتاب خانه می باشد.

پس کتابخانه باید در قسمتی از دانشگاه ساخته شود که همه از همه جای دانشگاه به آن دسترسی داشته باشند، لازم نباشد مسافت طولانی را طی کنند، برای بازسازی ساختمان کتاب خانه باید علاوه بر قرار دادن یک یا دو آسانسور جهت بالا و پایین رفتن در طبقات، پله های اضطراری نیز طراحی شود.

قفسه های کتاب نباید لغزنده باشند و امکان افتادن آن ها به راحتی وجود نداشته باشد، کمدهایی جهت قرار گرفتن وسایل اضافی دانشجویان قرار بگیرد در طبقه اول کتاب خانه، میزها و صندلی های راحتی جهت مطالعه دانشجویان تهیه شود.

بازسازی نمازخانه دانشگاه

همه دانشگاه ها سالنی جهت نمازخواندن و استراحت دانشجویان در قسمت مرکزی دانشگاه قرار می دهند، از ویژگی های این سالن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

این سالن باید بزرگ باشد، از سیستم های تسویه هوا، سرمایشی و گرمایشی برای فصول مختلف، برخوردار باشد. نزدیک به سرویس های بهداشتی ساخته شود، از کفپوش و فرش هایی یک دست و یک رنگ استفاده شود، از روشنایی مطلوب و کافی برخوردار باشد، سقف ها کاملا صاف و بدون شکاف ونم زدگی باشند زیرا ممکن است در فصولی که بارش برف و باران زیاد است موجب رشد باکتری و قارچ ما بین درزهای فرش شود.

بازسازی کلاس های دانشکده

بازسازی دانشکده

بازسازی کلاس ها

کلاس های درس هم که یا در دانشکده ها قرار دارند و یا خارج از دانشکده برگزار می شوند، اگر دارای پلکانی برای بالا و پایین رفتن می باشند، باید حدود استاندارد و ایمنی آن رعایت شود.

دیوار ها و سقف از رنگ یکدستی برخوردار باشند، کلاس نور کافی داشته باشد، اندازه کلاس جوری در نظر گرفته شود که صندلی ها خیلی به هم نزدیک نباشند و امکان رفت و امد آسان استاد و دانشجویان وجود داشته باشد.

نکته آخر:

برای بازسازی ساختمان های دانشگاه باید متناسب با انجام هرعمل و فعالتی در دانشکده نکات و پروتکل های ایمنی در نظر گرفته شود و بعد از گرفتن مجوز رسمی از شهرداری مراحل بازسازی را آغاز نمایید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها