بازسازی کتابخانه کرج

شهریور ۸, ۱۴۰۰
0 نظر

بازسازی اماکن قدیمی

عملیات بازسازی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که جهت تعمیر و در صورت نیاز تعویض بخش های مختلف یک مکان فرسوده مانند سقف، ستون ها، جا به جایی راه پله ها، تعویض محل پارکینگ، جابه جا یی دیوارها و … می انجامد.

برخی عملیات بازسازی را با نوسازی به اشتباه می گیرند، نوسازی به عملیاتی گفته میشود که ساختمان کلی ساختمان یا مکان فرسوده را تغییر نمی دهد و فقط به استحکام بیشتر اماکن کمک می کند تا ظاهر و حفظ قدیمی خود را حفظ کند.

مانند بسیاری از مکان های تاریخی که نمی خواهند ظاهر قدیمی و سنتی آن ها تغییری کند و فقط به بخش هایی که احتیاج به تعمیر و نوسازی دارند کمک می کنند.

بازسازی کتابخانه قدیمی

بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی مکان های عمومی

از جمله مهم ترین عملیات بازسازی برای مکان های مختلف، ساختمان ها، دانشگاه ها، کتابخانه ها، داروخانه و دیگر مکان های عمومی است. به عنوان مثاب بازسازی کتابخانه بسیار امری ضروری و حیاتی برای هر شهر و کتابخانه ای که احتیاج به عملیات تخریب یا بهبود مصالح و بخش های مختلف دارد، می باشد.

مکان های عمومی به دلیل رفت و آمد افراد مختلف در طی زمان و ساعات مختلفی در روز، ممکن است زودتر دچار آسیب و خرابی شوند. بنابراین به بازسازی اولیه آن ها باید اهمیت ویژه ای داد تا خطر جانی و خسارت های جبران ناپذیر مالی نداشته باشد.

بازسازی کتابخانه

کتابخانه ها یا به شکل یکی از بخش های مدرسه ها، دانشگاه ها یا به صورت مجزا در برخی از ساختمان ها ساخته می شوند و افراد برای مطالعه در سکوت و آرامش یا قرض گرفتن کتاب به آنجا مراجعه می کنند و اوقات خود را متناسب با میزان درس و کار و فعالیتشان در کتابخانه می گذرانند.

پس حفظ امنیت کتابخانه و جان مراجعین و کارکنان از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای بازسازی کتابخانه باید به یک سری نکات ویژه و حتی جزییاتی که به ظاهر کم اهمیت هستند نیز مهم و ضروری است.

اولین نکته در بازسازی کتابخانه به کار بردن سقف های بلند و عریض و محکم بدون شکستگی و درز و شکاف می باشد، زیرا هم کتابخانه هایی که می خواهید در کتابخانه قرار بدهید به دلیل حجم و عریض بودن سطح کتاب خانه و ارتفاع سقف و این موارد باید ابعاد قفسه های کتاب را کوچک و یا بزرگ انتخاب کنید.

همچنین کف کتابخانه نباید خیلی سر و لغزنده باشد که باعث زمین خوردن افراد به ویژه در فصول پاییز و زمستان شود و همچنین نباید از کفپوش یا سرامیک هایی استفاده شود که بین امکان حمل و حرکت دادن اجسام سنگین مانند قفسه های کتاب، میزها و صندلی های مطالعه، کارتون های سنگین کتاب و … وجود نداشته باشد.

نکته مهم دیگر در بازسازی ساختمان یا کتابخانه نزدیک به خیابان یا اتوبان، استفاده از درب ها و پنجره های دو جداره و ضخیم است، زیرا جو آرام کتابخانه دلیل اصلی جذب مردم به آنجا می باشد و وجود سر و صدای خیابان و اتوموبیل ها و موتورهای آزار دهنده می تواند به کل تمرکز فرد را برهم بزند.

نوسازی کتابخانه قدیمی

بازسازی کتابخانه قدیمی

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها