بازسازی کارخانه

شهریور ۶, ۱۴۰۰
0 نظر

یکی از محل های مهم تولید محصولات غذایی، صنعتی، رفاهی و … در تمامی کشورهای دنیا کارخانه ها می باشند. کارخانه ها برای این که بتوانند یک حصول را از همه جنبه هایی که ارزیابی می شود مانند کیفیت، هزینه، نوع محصول و کاربردی بودن آن، در بهترین حالت تولید کنند باید عملکرد کارخانه را بررسی کرد.

به عنوان مثال اگر کارخانه قدیمی باشد و افراد تصمیم بگیرند بعد از سال ها از آن دوباره برای تولید استفاده کنند، بهتر است در ابتدا برای بازسازی کارخانه اقدام کنند تا تمامی نواقص و ایرادات داخلی برطرف شود و در پایان به تولید انبوه مواد غذایی و بقیه موارد صنعتی و ماشین آلات و …بپردازند.

بازسازی کارخانه

برای این که کارخانه بتواند محصولاتش را بدون مشکل تولید کند و روند کار مطلوبی را پیش بگیرد، لازم است تمامی دستگاه ها و ماشین آلات و دستگاه هایی که قرار است برای تولید محصولات در طی ساعت های متوالی کار کنند را چک کند.

یکی از نکاتی که در ابتدای هر شروعی برای بازسازی کارخانه و بازسازی ساختمان باید بررسی کنید، اوضاع برق و میزان ولتاژ آن است. اگر کارخانه شما نتواند میزان ولتاژ و برقی که یک دستگاه برای کار به آن نیاز دارد را تولید کند، ممکن است کارخانه از اساس و پایه نیاز به تعمیر و رسیدگی داشته و باشد و این موضوع می تواند بسیار زمان بر باشد.

پس در ابتدای کار نکات اساسی و کلیدی در رابطه با عملکرد دستگاه ها بررسی کنید تا در اواسط کار نیاز به نوسازی و بررسی مجدد نداشته باشید.

معمولا سقف کارخانه ها را باید از مکان های دیگر بلند تر بسازند که برای ماشین های حمل و نقل مواد غذایی یا بسته های سنگین محصولات، و یا حرکت دادن دستگاه ها و  قراردادن آن ها در مکان های مخصوص خود، به مشکلی بر نخورید.

بازسازی فضای کارخانه

بازسازی داخل کارخانه

نکاتی در مورد بازسازی کارخانه

قبل از درست کردن سطح زمین و دیوارهای کارخانه توسط پیمانکار، او باید نوع جنس و متریال مصالحی که قرار است استفاده کند را با توجه به نوع جنس، مرغوبیت، برند آن و … به تایید کارفرمای خود برساند و سپس برای خرید و شروع کار اقدام کند.

برای خرید تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و نوع متریال و مصالحی که در بازسازی کارخانه استفاده می شود، باید حتما پیمانکار آن ها را گارانتی نماید تا در صورت بروز مشکل و عدم کارکرد درست و بهینه آن ها، از گارانتی آن ها استفاده نمونده و اجناس را تعویض کند.

اکثر کارخانجات مواد غذایی، به خصوص مواردی که به تولید سبزیجات، لبنیات، میوه و … می پردازند آب زیادی را مصرف می کنند که به همین علت نزدیک بودن کارخانه به منبع های آب یا رودخانه و … از نکات مهمی در عملیات بازسازی به شمار می رود.

حتما بررسی کنید که کارخانه در مسیر انتقال گاز قرار داشته باشد تا مشکلی بعد از اتمام کار پیش نیاید.

طراحی داخلی کارخانه

بعد از اتمام کار بازسازی کارخانه نوبت به طراحی داخلی آن و چیدمان وسایل و دستگاه ها می رسد. شما باید فضای کافی برای چیدن دستگاه های سنگین و ماشین آلات ایجاد کنید، به نوعی که فضا برای رفت و آمد و حرکت ماشین های سنگین و لوازم حمل و نقل بسته های آماده شده وجود داشته باشد.

همچنین باید به گونه ای محیط را طراحی کنید که فضای مناسب جهت قرارگیری مخازن، منابع، تجهیزات ثابت یا مواردی که قابل حمل و نقل اند و … وجود داشته باشد تا در اواسط کار مشکلی در رابطه با کمبود فضا پیش نیاید.

به دلیل کار طولانی مدت کارگران در کارخانه ها، بهتر است روشنایی مطلوب و چراغ های پر نوری در قسمت های مختلف کارخانه ایجاد کنید تا مشکلاتی مانند سر درد، خواب آلودگی، نبود نور کافی و خطا در بسته بندی مواد غذایی و … رخ ندهد.

نکات بازسازی کارخانه

بازسازی کارخانه

سوالات متداول بازسازی کارخانه

1مهم ترین نکته در بازسازی کارخانه چیست؟
قبل از احداث زمین و شروع ساخت و ساز و تعمیرات کارخانه، در ابتدا باید به شناخت کارخانه و نوع محصولاتی که قرار است تولید کند، نوع ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز کارخانه، میزان وادرات و صادرات و …، بپردازید و بعد از آن خدماتی مانند آب، گاز، برق از مهم ترین عوامل در بازسازی کارخانه می باشد.
2برای بازسازی کارخانه چه مواردی اهمیت دارد؟
3برای انتخاب مصالح بازسازی باید به چه نکاتی توجه کنید؟
طراحی کارخانه

طراحی داخل کارخانه

جمع بندی

برای این که بتوانید محصولاتی با کیفیت، مرغوب و بدون ضرر به محیط زیست تولید کنید، توصیه ما این است قبل از عملیات بازسازی کارخانه، تمامی نکات ایمنی اطراف و داخل کارخانه را بررسی کنید.

آب و برق و گاز را چک کنید تا در اواسط کار به مشکلات جدی برخورد نکنید و همچنین حدالامکان برای ساخت و ساز یک کارخانه صنعتی بهتر است از محیط های مسکونی و نزدیک به شهر فاصله بگیرید تا آلودگی هوا و مشکلات تنفسی برای افراد ایجاد نکنید.

بازسازی کارخانه کرج

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها